Wielka Brytania wdrożyła już metodykę BIM (Level 2) do systemu zamówień publicznych. Głównym powodem była potrzeba obniżenia kosztów inwestycji z sektora publicznego i przygotowania prawidłowej dokumentacji projektowej do dalszego wykorzystania. W 2010 roku pojawiła się diagnoza, że koszty budowy infrastruktury w Wielkiej Brytanii są wyższe o 40% od kosztów w porównywalnych gospodarkach europejskich.
W 2011 roku przyjęto strategię w zakresie budownictwa dotyczącą obniżenia kosztów inwestycyjnych o 15%, której jednym z elementów było wprowadzenie wymogu stosowania metodyki BIM. Od początku 2016 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje wymóg stosowania technologii BIM dla wszystkich projektów finansowanych centralnie od początku 2016 roku.
Opracowano następujące standardy:
Elementy BIM stosuje się także w Dani oraz w Niemczech.
W Danii obligatoryjny wymóg stosowania metodyki BIM (np. tworzenie modeli) dotyczy jedynie fazy projektowania. W trakcie wykonywania obiektu i jego użytkowania nie ma obowiązku stosowania BIM.
W Niemczech plan wdrożenia BIM planowany jest na kilka etapów. Pierwszy etap zaplanowany na lata 2015-2017 obejmował wytypowanie czterech projektów pilotażowych (dwóch w obrębie dróg i dwóch kolejowych). Następnie od połowy 2017 roku systematyczny wzrost projektów infrastrukturalnych przygotowanych w BIM. Kolejny etap ma rozpocząć się z końcem 2020 roku – wprowadzenie BIM do wszystkich projektów transportowych.
Do wdrożenia technologii BIM zachęca również Unia Europejska, a większość państw Europejskich przygotowuje się do dostosowania swojego prawodawstwa do obligatoryjnego stosowania technologii BIM w zamówieniach publicznych.
Skrót BIM (ang. Building Information Modeling) – bezpośrednio tłumacząc na język polski oznacza Modelowanie Informacji o Budynku. Trudno jest scharakteryzować w jednym zdaniu to pojęcie, podobnie jak ciężko jest zrozumieć bezpośrednie tłumaczenie. BIM jest różnie rozumiany i różnie opisywany, nie zawsze poprawnie. Dla nas oznacza przede wszystkim „zarządzanie informacją” podczas całego procesu inwestycyjnego, począwszy od koncepcji, przez wszystkie etapy projektowania i budowy, aż do zarządzania obiektem. Dla wielu osób pojęcie BIM oznacza model 3D lub konkretny program komputerowy tj. Autodesk Revit. W rzeczywistości są to tylko narzędzia, które umożliwiają gromadzenie, wizualizację i wymianę informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjnego, a więc pomiędzy inwestorem, projektantem, wykonawcą, producentem oraz urzędnikiem. Każda z tych stron ma specyficzne wymagania i oczekiwania, a dzięki zastosowaniu technologii BIM każdy może wyciągnąć ze gromadzonej bazy danych (zazwyczaj w formie modelu 3D) te informacje, które potrzebuje.
© 2018 by CAD-MES Project